| M/V |
| MICHEL (2006-) |
| Tila / Status: Käytössä / In service (11.11.2025) |
Aluksen nimet / Names of the vessel |
|
M/V MICHEL
|
← 2006-2008 2008-2025 2025- |
MICHEL ATLANTIC HORIZON CARELIE |
| Alustyyppi / Vessel type | Kappaletavara-alus / General cargo vessel |
| Alusluokka / Design class | Ferus 6000 2005 |
| Rak.vuosi / Building year | 2006 |
| Rak.telakka / Building yard | Ferus Smit B.V. Westerbroek Netherlands (365) |
| Tunniste / Identification |
IMO 9341744 MMSI 230048000 (2025-) Call sign OJVH (2025-) |
| Lippu / Class |
Netherlands (Delfzijl) (2006-2008) Cyprus (???) (2008-2025) Finland (???) (2025-) |
| Pituus / Length | 110.78 m (OA), 105.48 m (BP) |
| Leveys / Breadth | 14.00 m |
| Syväys / Draught | 6.09 m |
| Vetoisuus / Tonnage | 3990 gt, 2208 nt, 6090 dwt |
| Jääluokka / Iceclass | 1 A (Finnish-Swedish) |
| Pääkone / Main engine | 1 x MaK 8M25 |
| Koneteho yht. / Total power | 2640 kw, 3587 bhp |
| Nopeus / Speed | 13.00 kn |
| Kontteja / Containers | ? TEU |
| Lastiruuma / Cargo hold | ? m³ |
| Päivämääriä ja satunnaisia tietoja / Dates and random informations | |