| M/V |
| CATHY JO (2008-) |
| Tila / Status: Käytössä / In service (13.11.2025) |
Aluksen nimet / Names of the vessel |
|
M/V CATHY JO
|
← 2008- |
CATHY JO |
| Alustyyppi / Vessel type | Kappaletavara-alus / General cargo vessel |
| Alusluokka / Design class | Ferus 6000 2005 |
| Rak.vuosi / Building year | 2008 |
| Rak.telakka / Building yard | Ferus Smit Leer GmbH Leer Germany (385) |
| Tunniste / Identification |
IMO 9419278 MMSI 246996000 (xxxx-) Call sign PDVO (xxxx-) |
| Lippu / Flag | Netherlands (???) (xxxx-) |
| Pituus / Length | 110.78 m (OA), 105.48 m (BP) |
| Leveys / Breadth | 14.00 m |
| Syväys / Draught | 6.25 m |
| Vetoisuus / Tonnage | 3990 gt, 2206 nt, 5960 dwt |
| Jääluokka / Iceclass | 1 A (Finnish-Swedish) |
| Pääkone / Main engine | 1 x MaK 8M25 |
| Koneteho yht. / Total power | 2640 kw, 3587 bhp |
| Nopeus / Speed | 13.00 kn |
| Kontteja / Containers | 242 TEU |
| Päivämääriä ja satunnaisia tietoja / Dates and random informations | |